Historie našeho tábora

Táborem, který je neodmyslitelně spjat s tím současným a který stojí dodnes v jeho základu, je Velký Vřešťov, v jehož čele stáli manželé Kosovi. Tento dětský tábor dlouhou dobu patřil k jedněm z nejoblíbenějších z okolí, především pro děti z Trutnova, Žacléře a Mladých Buků. Fungoval mnoho let, dokud nedošlo ke změně majitele areálu a dětské tábory se zde přestaly pořádat.
Nastalo pátrání po novém místě a nakonec se tábor usídlil v autokempu Nesytá v Kohoutově u Dvora Králové. Zároveň se změnil i jeho název, který musel vycházet z názvu nového areálu. A tak se zrodil letní dětský tábor Nesytá.  

Na Nesyté se zdárně vyvedly čtyři ročníky. Všichni byli nadšeni z nového otevřeného prostoru, z rozlehlého areálu obklopeného hlubokým lesem, prostředí načichlého přírodou i luxusu v podobě malého kamenného bazénu a velkého hřiště jako stvořeného pro sport i pro běhací hry. Bohužel opět došlo ke změně podmínek provozovatele areálu, my se ocitli v nouzi a kvůli této komplikaci byl ročník 2013 s velkou nevolí vedoucích i natěšených malých táborníků bohužel zrušen.

A tak konečně přichází na scénu tábor se zbrusu novým názvem LaKoPa, který se usídlil v areálu Pavlátova louka v Novém městě nad Metují. Doufáme, že Pavlátovu louku hned tak neopustíme a pěkně se v ní zabydlíme. 

Koncepce tábora

Jak už bylo řečeno, místo konání tábora bylo během mnoha let několikrát změněno, koncepce tábora jako taková ale přesto zůstala stejná. Už léta se u táborníků zaměřujeme nejen na zábavu a hry, ale také na zisk nových dovedností. Děti se tak naučí spoustu věcí, které jim pomohou při pobytu v přírodě.

SEKERA A PILA: 

Každý táborník si vyzkouší práci s těmito nástroji. Při tom se samozřejmě maximálně dbá na bezpečnost táborníků. Zejména pro děti z města je tohle cenná zkušennost, velmi často jim totiž chybí.

UZLY:

Umění udělat liščí smyčku, lodní uzel, dračí uzel a jiné pletence také k dovednostem správného táborníka patří. Vše je samozřejmě uzpůsobeno věku.

MAPA A BUZOLA:

Tato činnost se zběžně vyučuje na některých základních školách, avšak na našem táboře se v praxi děti učí využívat všech jejich možností. 

OHNIŠTĚ A PŘEPALOVÁNÍ PROVÁZKU:

Jak vypadá pagoda, pyramida a hranice? Jak správně rozdělat oheň a jak ho udržet ''naživu''? Táborníci se mimo odpovědí na tyto otázky také dozví, jak s ohněm správně a bezpečně manipulovat, jak ohniště ohraničit a tak dál. Prakticky si také tyto dovednosti vyzkouší při přepalování provázku v určité výšce nad ohništěm s omezeným zdrojem zápalek.

DALŠÍ:

K dalším tábornickým činnostem také patří střelba ze vzduchovek, zdravověda, zacházení s vysílačkami (radiostanicemi), šifry, morseova abeceda a stavění klasického áčkového stanu. 

Dbá se na týmovou práci, vedeme děti k vzájemnému respektu a pečujeme o jejich individuální rozvoj. Hry jsou s ohledem na dětskou psychiku navrhovány tak, aby nepřesahovaly jejich schopnosti a my na ně nekladli přehnané požadavky. Za zdárné splnění úkolů pak přichází zasloužená odměna, což určitě posiluje tu správnou motivaci. 
Chování vedoucích je samozřejmě korigováno tak, aby bylo dostáváno tomu, že nejvíce se děti učí od svých vzorů - dospělých. Účast vedoucích na hrách, spoluúčast na případných prohrách a plnění slibů, popřípadě nesení následků za své jednání, to vše je u praktikantů a vedoucích samozřejmostí. 
Každý ročník tábora je věnovám určitému tématu a tomu jsou také uzpůsobovány hry, které pro děti připravujeme. Každý den je potom věnován dílčímu tématu. Příprava tábora probíhá v rámci členů OS Táborník v průběhu celého roku, aby se všechno mohlo v kvalitním provedení prezentovat všem účastníkům tábora. Každý rodič, který kdy byl na táboře, jistě ví, jak přínosná tato zkušenost pro dítě je, a proto se snažíme klasickým metodám v moderním pojetí přizpůsobovat i tábor náš.